دریاچه های داخل و اطراف تهران و استفاده از قایق بادی در آنها

 دریاچه های داخل و اطراف تهران و استفاده از قایق بادی در آنها

تاريخ : ۱۳۹۵/۱۰/۱۳

معمولا قبل و بعد از خرید قایق های بادی سوالاتی راجع به نحوه استفاده و یا مجوز استفاده از این محصول ذهن خریدار را درگیر میکند، این قسمت از سایت اینتکس متعلق به مشتریان و متقاضیان استفاده از این محصول است.

استفاده از قایق بادی در دریاچه ها 
مقدمه
زمانی که حوصله مان سر می رود و یا وقت زیادی برای تفریح داریم به این موضوع فکر می کنیم که چه طوری زمان خود را به بهترین نحو سپری کنیم. به فکر سفر می افتیم اغلب دنبال سفر های هیجان انگیز هستیم و به کشورهای برون مرزی فکر می کنیم اما در اینجا می خواهیم به جاذبه هایی از کشور خودمان اشاره کنیم که نادیده گرفته شده اند و یا شاید ما از آن ها اطلاعی نداریم.  یکی از پرطرفدار ترین جاذبه ها در ایران، گردشگری دریاچه هاست. جزء زیبایی های منحصر به فرد کشورمان می باشد که در این دریاچه ها امکاناتی متنوعی مانند قایق سواری، ماهیگیری و... وجود دارد. در کنار معرفی آن ها اشاره ای به این تفریحات می کنیم.
 ابتدا از تهران  شروع می کنیم، به عنوان بزرگترین شهر دارای جاذبه های زیادی می باشد احتیاج نیست که برای تفریح مسافت های طولانی طی کنیم، در اطراف و خود شهر تهران جاذبه های فراوانی وجود دارد که به اختصار به توضیح آن ها می پردازیم.
دریاچه های تهران
سد لار
سد لار
 یکی از زیبایی های تهران، منطقه دماوند است که در فصل بهار بهترین مکان برای تفریح می باشد. رود لار در شرق و شمال شرق تهران حدودا 84 کیلومتری استان تهران واقع شده که منتهی به سد لار می شود یکی از بهترین چشم اندازهای طبیعی در این منطقه می باشد که می توانید در آن شنا، اسکی روی آب و قایق رانی را تجربه کنید، در این دریاچه میتوان از قایق های بادی استفاده کرد.
سد کرج(امیر کبیر)
سد کرج (امیر کبیر)
در اطراف تهران یکی از پر رفت و آمد ترین ناحیه ها که به دلیل داشتن طبیعتی منحصر به فرد گردشگران زیادی را به خود جذب کرده، سد امیر کبیر می باشد که روی رودخانه کرج ساخته شده است و در 40 کیلومتری غرب تهران می باشد، سدی است که بیشترین آب مصرفی تهرا ن را تامین می کند. یکی از شناخته شده ترین جاذبه های اطراف تهران به حساب می آید که می توانید اوقات فراغت خود را با قایق بادی و اسکی روی آب به همراه کایت و شنا در این منطقه سپری کنید، قبل از سد و یا در رودخانه مجاور میتوان از قایق بادی استفاده نمود.
دریاچه تار
دریاچه تار
این دریاچه از نظر موقعیت جغرافیایی از شرق به فیروزکوه و از غرب به سمت دماوند کشیده شده و در میان دو رشته کوه قره داغ و زرین کوه واقع شده است. حدودا تا اوایل بهار یخبندان می باشد پس در تابستان هوای خنکی دارد و بخشی از آب تهران را تامین می کند. از جاذبه های این منطقه می توانیم به حفاظت ماهی قزل آلای قرمز اشاره کنیم همچنین مکانی مناسب برای علاقه مندان به ماهیگیری و اسکی روی آب می باشد، در این دریاچه میتوان از قایق بادی استفاده کرد.
نکته: منطقه ای حفاظت شده با طبیعتی بکر که تیر اندازی و شکار در آن ممنوع می باشد.
دریاچه چیتگر
دریاچه چیتگر
 یکی از بزرگترین دریاچه های مصنوعی ایران می باشد که واقع شده در غرب تهران است حدودا 140 هزار هکتار مساحت دارد که  مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است. اهداف زیادی در رابطه با احداث آن وجود دارد از جمله : مکانی با طبیعتی زیبا برای تفریح، ایجاد فضای سبز و جلوگیری از آلودگی هوا و ... دریاچه آن مجهز به اسکله است که در آن می توانید قایق رانی را تجربه کنید. این مکان برای عموم آزاد است ولی استفاده از قایق بادی در این منطقه ممنوع میباشد.
دریاچه سد لتیان
دریاچه سد لتیان
 تعطیلات آخرهفته خود را می توانید با چادر زدن در فضایی سبز و مفرح با طبیعتی متفاوت سپری کنید. سدی روی رودخانه جاجرود ساخته شده و محیطی آرام را برای ساکنین پایتخت ایجاد کرده. هوای خنک و دلپذیری نسبت به داخل شهر دارد. تقریبا در 25 کیلومتری شمال شرقی تهران واقع شده. این مکان امکاناتی چون ماهیگیری، قایقرانی و... دارد، استفاده از قایق های بادی از قسمت پشت سد لتیان که از سمت لواسانات میباشد، آزاد است.
دریاچه امامزاده علی (آب اسک)
دریاچه امامزاده علی (آب اسک)
از نظر موقعیت جغرافیایی جز استان مازندران است که 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد و از رودخانه هراز سرچشمه می گیرد. فضایی پر از درخت و گونه های مختلف گیاه می باشد. می توانید اوقات خود را با ماهیگیری سپری کنید چون که جز یکی از مناطق پرورش ماهی قزل آلای قرمز می باشد، در این مکان استفاده از قایق بادی آزاد است.
سد طالقان
سد طالقان
طالقان شهری سرسبز با فضایی دلنشین برای افرادی است که می خواهند مدتی را بدون استرس در اطراف شهر سپری کنند. سد آن در 120 کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده و آب آن سبز رنگ می باشد. تفرجگاهی مناسب برای علاقه مندان به کوهنوردی و ماهیگیری است. گونه های مختلفی از ماهی از جمله قزل آلا، سفید، کپورو ... موجود می باشد، استفاده از قایق های بادی در این منطقه آزاد است.
سد ساوه
سد ساوه
150 کیلومتر با تهران فاصله دارد و واقع در استان مرکزی شهر ساوه می باشد. این سد روی رودخانه قره چای قرار گرفته است. محلی مناسب با هوا و طبیعتی دلنشین برای جذب توریست و گردشگران ایرانی می باشد. فعالیت هایی مانند قایق سواری، ماهیگیری را در این مکان مجاز می باشد و همچنین استفاده از قایق های بادی در آن آزاد است.
دریاچه آهنگ
دریاچه آهنک
اگر قصد رفتن به این دریاچه را دارید خوب است بدانید که برای رسیدن به آن باید از کویر عبور کنید تا به دریاچه ای کوچک برسید. جز استان تهران و در نزدیکی فیروزکوه واقع شده است. فضای اطراف آن  پر از درخت و گیاه نیست فقط تنها چیزی که به چشم می خورد گیاه نی می باشد که اطراف دریاچه آهنک روییده است، اسفاده از قایق های بادی در این مکان آزاد است.
دریاچه المهدی
دریاچه المهدی
پارک المهدی در جنوب شرقی شهر تهران واقع شده است محلی قابل دسترس و مناسب برای گذراندن وقت با خانواده می باشد هم چنین برای افرادی که علاقه مند به ورزش صبحگاهی هستند امکاناتی چون دوچرخه سواری، اسکیت، بدنسازی و... دارد. مجهز به شهربازی، کافه،آلاچیق و بازی زمین است. دریاچه این پارک مناسب برای قایقرانی و ماهیگیری می باشد ولی استفاده از قایق های بادی در این منطقه ممنوع است.
دریاچه پارک رازی
دریاچه پارک رازی
در منطقه 11 تهران واقع شده است و مجهز به دریاچه مصنوعی می باشد که علاقه مندان زیادی جهت قایقرانی و ماهیگیری به این مکان مراجعه می کنند.
سد خاکی ماملو
سد خاکی ماملو
تقریبا 30 کیلومتر با جنوب شرقی تهران فاصله دارد سدی است که روی رود جاجرود ساخته شده و بخش اعظمی از آب برای مصارف کشاورزی را تامین می کند. مکان مناسبی را برای ماهیگیری ایجاد کرده است گونه های مختلف ماهی مانند قزل آلا و کپور در آن موجود می باشد که دوستداران به این ورزش می توانند اوقات فراغت خود را در آنجا سپری کنند.
دریاچه پارک ارم
دریاچه پارک ارم
یکی دیگر از دریاچه های مصنوعی با فضایی سرسبز و پر از درخت که در غرب شهر تهران واقع شده است. امکانات رفاهی  بسیاری برای گذراندن لحظاتی خوش با خانواده دارد مجهز به شهربازی، کافی شاپ، رستوران و امکانات مفرح دیگر برای افراد در هر سن می باشد همچنین می توانید در این مجموعه قایقرانی را تجربه کنید ولی استفاده از قایق های بادی در این مکان ممنوع میباشد.
در ادامه مطلب دریاچه ها می خواهیم در مورد سایر دریاچه های طبیعی صحبت کنیم مانند ارومیه، بختگان، جازموریان، هامون و... دریاچه ها گودترین قسمت زمین است که به طور طبیعی پر از آب می شود و جز منابع طبیعی کشور به حساب می آید. این منابع هیچ ارتباطی با دریا ندارند. به علت کثرت دریاچه ها در ایران 3 نوع از مهم ترین آن ها را انتخاب می کنیم و مورد بحث قرار می دهیم.
1-دریا مازندران2-دریاچه ارومیه3-دریاچه هامون
دریا مازندران
دریا مازندران
 به طور کلی بزرگترین دریاچه جهان است که از یک قسمت منتهی به ایران می شود و جز بزرگترین منابع طبیعی است. از نظر موقعیتی در شمال ترین قسمت کشور قرار دارد که راه ارتباطی ما با سایر کشورهای دیگر می باشد از جمله روسیه. دارای منابع طبیعی فراوانی است. تنوع ماهی ها در آن زیاد است که شامل: سفید، کپور، آزاد و ... می باشد. به عنوان منبعی برای صادرات و واردات نفت است. آن چه که در این دریاچه مسلم می باشد یکی از غنی ترین منطقه ها از نظر داشتن طبیعتی زیبا و تمام نشدنی است که سر تا سر دریاچه را فرا گرفته است و در تمام فصول گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. طبیعتی حاصلخیز دارد و از نظر شرایط جوی نیز از همه نوع آب و هوا بهره مند می باشد. با سرمایه گذاری بر روی منابع طبیعی، جنگلها و شهرهای توریستی می توانید زمینه اشتغال برای بسیاری از قشر افراد ایجاد شود
آلودگی
به دلیل مصرف بی رویه از سواحل دریاچه مازندران و عدم رعایت نکات ایمنی در حفظ و نگهداری این دریاچه، موجب شده است که این منبع غنی و طبیعی به آلوده ترین ساحل تبدیل شود. دفع زباله ها و پسماندهای شهرهای ساحلی، ریختن فاضلاب شهری و عدم مدیریت صحیح ساحل موجب از بین رفتن گونه هایی از ماهیان و خاویار موجود در دریاچه شده است.
راهکار های مقابله
در نگاه اول شاید مقابله با آلودگی دریاچه مازندران و از بین بردن آن بسیار سخت به نظر برسد اما با در نظر گرفتن تمامی شرایط در مرحله اول نیاز به مدیریتی منظم و درست می خواهد که ساحل دریاچه مازندران را زیر نظر مستقیم خود اداره کند. برای کشتی ها و فعالیت های کشتیرانی قوانین خاصی را تدوین نماید. مهم ترین مورد این است که برای دفع زباله و پساب ها مکان مناسبی را دور از سواحل در نظر بگیرند و از ریختن فاضلاب های شهری به آب دریچه جدا جلوگیری شود. راهکار های مهم و مفیدی را در اینجا ذکر کردیم اما همه این موارد احتیاج به سرمایه ای عظیم دارد تا بتوان با استفاده از تکنولوژی روز دنیا سواحل دریاچه مازندران را احیا کرد. در ضمن در آخر ذکر این مورد خالی از لطف نمی باشد که خود انسان به عنوان آلاینده ای بزرگ می باشد که با رفتار های خود موجب از بین رفتن منابع طبیعی و غنی اطراف خود می شود.
دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه
از نظر موقعیتی بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی قرار دارد. رودهایی مانند سیمینه رود، تلخه رود، زرینه رود و... به این دریاچه سر ریز می شود. از منابع طبیعی و شرایط آب و هوایی بسیار عالی برخوردار می باشد. بزرگترین دریاچه شور کشور می باشد. متاسفانه این دریاچه از تابستان گذشته خشک شده است که باعث از بین رفتن بسیاری از گونه های جانوری از جمله سخت پوستان شده و هر ساله فلامینگو های زیادی به این منطقه مهاجرت می کردند که با از بین رفتن این منبع بزرگ طبیعی دیگر این موجودات به چشم نمی خورند. وضعیت کنونی این دریاچه خوب نیست و برای نجات آن نیاز به سرمایه گذاری زیادی داریم. بهره برداری های بی رویه در سال 1380 باعث بهم خوردن نظم طبیعی آن شد که با روند توسعه این اکتشافات دریاچه به شوره  زار تبدیل شده است.
عوامل خشک شدن آن
عوامل زیادی در خشک شدن این منبع طبیعی دخیل بوده اند که به مهم ترین آنها اشاره می کنیم. سد سازی یکی از فعالیت هایی است که روی رودهای سرریز شده به دریاچه انجام گرفته و باعث کم آبی دریاچه ارومیه و در نتیجه خشک شدن آن شده است. مصرف بی رویه آب توسط کشاورزان برای مصارف کشاورزی، باغداری و ..حجم آب موجود را کاهش داده است. با فعالیت های اغماضانه در سال های اخیر توسط دولت و عدم توجه کافی به روند خشک شدن دریاچه ارومیه روند عملکرد آن را سرعت بخشیده اند و در نتیجه باعث از بین رفتن این دریاچه شده اند.
دریاچه هامون
دریاچه هامون
این دریاچه در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد و مانند دریاچه ارومیه رو به خشکی رفته و هم اکنون مانند سالهای قبل منابع طبیعی به خصوص خودش را حفظ نکرده است. یکی از مهم ترین عوامل خشک شدن دریاچه هامون مصرف بی رویه آب رود هیرمند برای کشت خشخاش بوده است. ساکنین افغانستان روی رود هیرمند سد سازی می کردند تا برای کشت خشخاش استفاده کنند. به تدریج میزان آب ورودی از سمت رود به دریاچه کمتر و کمتر شد تا موجب خشک شدن دریاچه شده است.
نتیجه گیری
ایران کشور پهناوری است که از شمال تا جنوب آن پر از منابع طبیعی مانند جنگل های حاصلخیز، دریا، دریاچه، مراتع و ... می باشد اما تنها مشکلی که در این جا وجود دارد نادیده انگاشتن این گونه منابع است. ما همیشه فکر می کنیم که منابع طبیعی تمام ناشدنی می باشد اما با مصرف بی رویه آن و عدم سرمایه گذاری روی آن ها، منابع طبیعی رو به نابودی است.لینک های بیشتر در مورد قایق های بادی: