نصب استخر های پیش ساخته
نحوه نصب و راه اندازی استخر پیش ساخته فایبر گلاس، فلزی و برزنتی
 
در ادامه مطلب می خواهیم که در مورد این سوال صحبت کنیم، بهترین مدل از استخر های خانگی کدام است؟
بسیاری از افراد به دنبال ایجاد فضایی در حیاط پشتی منزلشان هستند که بتوانند برای سالها سرگرمی و تفریح آبی همراه خانواده شان ماندگاری داشته باشد. بدون شک داشتن یک استخر شخصی بسیار عالی می باشد و تاثیر بسزایی بر زندگی تان میگذارد. با وجود این باعث بوجود آمدن تجربیات زیادی شده، بسیار مهم است که چه چیزها و چه مواردی برایتان اهمیت خاصی دارد و چه نوع از استخر پیش ساخته برای شما و مکانی که برای نصب آن در نظر گرفته اید، مناسب است. یک نمونه از استخر های شخصی، مدل ساخته شده روی زمین می باشد. به طور کلی مزایا و معایب آن عبارتند از:
 
مزایا:
 
یک مزیت عمده در همه استخرهای پیش ساخته وجود دارد و آن هم قیمت این محصولات می باشد. استخر های ساخته شده روی زمین از نظر قیمت و هزینه نصب به نسبت استخرهای ساخته شده داخل زمین کمتر می باشند. (اگر تمامی لوازم جانبی که برای یک استخر داخل زمینی در نظر گرفته اید را از این مدل استخر فاکتور بگیرید، از هزینه پایین تری را برای نصب آن در نظر بگیرید)
 
معایب:
 
یکی از معایبی که اکثر مصرف کنندگان با آن درگیر می باشند، معلوم شدن بدنه استخر پیش ساخته روی زمین می باشد. دارای رنگ های متنوعی نبوده که بتوانید آن را با فضای منزل و ساختمان خود هماهنگ نمایید. محدودیت در طراحی و ابعاد ساخته شده دارد و به طور کلی فقط در یه سطح بیضی، دایره ای و مستطیلی موجود می باشد. به طور کلی عاملی مهم برای افزایش قیمت در زمان خرید و فروش خانه بحساب نمی آید.
برای تکمیل این قسمت از مقاله به یک نمونه از استخر پیش ساخته اشاره می کنیم که علاوه بر داشتن بدنه ای محکم و با دوام دارای طرح زیبای چوبی می باشد که از این جهت به آن طرح فایبرگلاس می گویند. به بحث در مورد این نمونه می پردازیم.

چگونه یک مدل از استخر پیش ساخته طرح فایبرگلاس را نصب نماییم:
 
مرحله یک
 
مدل های متنوعی از انواع استخر پیش ساخته در بازار وجود دارد که بوسیله آن می توانید ساعت ها همراه خانواده خود به تفریحات آبی بپردازید، ورزش کنید. در زمانی که هوا بسیار گرم می باشد نیز بعنوان وسیله ای کارامد برای انجام این گونه فعالیت ها کارایی دارد. چگونه میتوان استخر پیش ساخته را نصب نماییم که از این لحاظ بستگی به کیفیت و نوع محصولی است که انتخاب کرده ایم. راه اندازی ان می تواند خیلی سریع و در مدت زمانی کوتاهی به آسانی صورت بگیرد و هزینه کمتری را برای شما رقم بزند.
1. آماده کردن وسایل مورد نیاز: قبل از اینکه شروع به راه اندازی آن کنید بهتر است وسایل مورد نیاز نصب استخر پیش ساخته را تهیه کنید. بسیاری از وسایل را می توانید از طریق فروشگاه نزدیک محل زندگی خود تهیه فرمایید. بیل، نوار متر، پیچ گوشتی، شن، صافی، کفگیر، آچار و شن کش.
نصب استخر فایبرگلاس
 
2. بسته بندی ان را باز نمایید: تکه های موجود را از هم جداسازی نموده تا بهتر متوجه شوید که برای وصل کردن استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس به چه مواردی احتیاج دارید. نحوه نصب آن در هر سایزی کاملا متفاوت می باشد در ضمن با جدا کردن تکه های آن از هم، زمان نصب را کوتاه تر نموده و آسان تر می توانید این کار را انجام دهید.
وصل کردن استخر پیش ساخته /> 
3. فضای مورد نظر خود را انتخاب نمایید: اندازه استخر پیش ساخته خود را تخمین بزنید و محل مناسبی را برای نصب آن در نظر بگیرید. فقط به یاد داشته باشید که محل نصب استخر پیش ساخته باید حدودا 8 الی 10 فوت از درخت دورتر باشد.
بررسی فضای نصب استخر پیش ساخته
 
- از نصب آن بر روی دامنه شیب دار خود داری کنید.
- از نصب آن بر روی ریشه های درخت و مکانی که دارای انسداد زیر زمینی می باشد، اجتناب نمایید.
- با تمام قوانین محلی خود منطبق باشد.
 
مرحله  دو
 
فضای مود نیاز برای نصب و راه اندازی استخر را آماده نمایید. زمین باید مسطح بوده و شیب نداشته باشد. عاری از هر گونه مواد تیز و بُرنده باشد بهتر است قبل از استفاده آن محل جهت راه اندازی استخر پیش ساخته طرح فایبرگلاسی محل را پاکسازی نمایید.
1. از مسطح بودن سطح زمین کاملا اطمینان حاصل پیدا کنید. در این مورد می توان گفت که از طریق 2 روش به این مورد دست پیدا کرد و باید گفت که در ساختار استخر پیش ساخته تاثیر مهمی دارد. روش اول به این صورت می باشد که ترانزیتی جهت صاف نمودن سطح زمین، اجاره نمایید. روش دوم نیز به این صورت می باشد که از افرادی خبره جهت صاف نمودن سطح ساخت استخر خود کمک بگیرید.
بررسی مسطح بودن سطح زمین
 
2. نقطه میانی استخر را پیدا کنید. در واقع جایی می باشد که وسط استخر بر روی آن قرار میگیرد. پیدا کردن آن با اندازه گیری بوسیله ابزار الات آسان می باشد. 
- محل را اندازه گیری نموده و جایی که استخر به طور کامل قرار میگیرد را در نظر بگیرید.
اندازه گیری محل نصب استخر
 
- با استفاده از نوار اندازه گیری، از لبه تا نقطه مرکزی (شعاع) آن را اندازه گیری کنید.
- نقطه میانی استخر را علامن گذاری کنید. 
3. محیط بیرونی استخر را اندازه گیری کنید. منظور از محیط بیرونی در واقع به این معنی نخواهد بود که دیواره های استخر را اندازه گیری کنید اما راهنمای نصب مناسبی را برای ساخت استخر به شما ارائه میدهد.
- نوار اندازه گیری شده که اندازه شعاع استخر می باشد را به اندازه یک فوت بیشتر نگه دارید.
- بر روی زمین از نقطه مرکزی به طور کلی ابعاد استخر را نشانه گذاری کنید.
نشانه گذاری استخر پیش ساخته
 
4. چمن ها را تا حدی که امکان دارد، حذف نمایید. استخر پیش ساخته خود را نمی توانید بر روی چمن نصب نمایید. اگر احیانا بر روی چمن راه اندازی شود، پایه های ان نیز ناپایدار خواهد بود و در طول زمان می تواند تغییر کرده و از ثبات یک استخر برخودار نباشد.
حذف چمن جهت نصب استخر
 
- اگر می توانید از تجهیزات بازرگانی استفاده نمایید تا حد لازم بتوانید چمن ها را حذف نموده، نحوه عملکرد آن نیز آسان تر می شود.
5. با چنگک زمین را تمیز نمایید. محلی که می خواهید در آن استخر پیش ساخته را نصب نمایید، پیشنهاد می شود که با یک چنگک زمین را تمیز کنید، عاری از هر گونه مواد شود و جمنی باقی نماند.
تمییز نمودن محل نصب استخر با چنگک
 
- ریشه ها را بکَنید، سنگ ها و زباله های دیگر را کاملا تمیز کنید. برای جمع اوری انها به طور کامل می توانید از چنگک استفاده نمایید.
6. بعد از سپری کردن این مراحل دوباره زمین را چک کنید. وارسی مجدد به زمین بسیار مهم می باشد و پایه ساختاری استخر پیش ساخته شما را تشکیل میدهد.
- بلندی های موجود بر روی زمین را بکَنید هم چنین فرورفتگی های موجود را هموار نمایید چون که استخر تان برای مدت زمان طولانی روی این سطح نصب میماند.
- کل منطقه خود باید در یک سطح یک اینچی قرار بگیرد.
نصب استخر فایبرگلاس
 
 
مرحله  سه
 
ساخت و ساز استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس
1. بدنه داخلی استخر خود را نصب نمایید، به شکل صفحه ای فلزی بوده آن را محکم بر روی زمین تثبیت نمایید. ریل های موجود بر روی ان را جهت محکم نگه داشتن صفحه زیرین نصب کنید. از تمامی ابعاد موجود در استخر اطمینان حاصل نمایید. و از درست بودن اندازه های آن اطمینان حاصل کنید.
نصب بدنه استخر
 
2. برای جایگیری حلقه فلزی خود می توانید برای پشتیبانی از پایه های استخر، وسیله ای را جهت حمایت کردن از پایه ها استفاده نمایید. از بلوک استفاده کنید. در جایی که می خواهید استخر را نصب کنید، بلوک کار گذاشته، تمام سطح زیرین استخر پیش ساخته خود را با  بلوک بپوشانید. می توانید از شن و ماسه جهت استحکام پایه های استخر نیز استفاده نمایید. مثلا حیاطی که می خواهید در آن استخر را نصب کنید، پر از شن و ماسه کنید که حدوداً یک الی شش بسته به شن و ماسه نیاز دارید. به طور مساوی و در یک سطح تمامی حیاط را بپوشانید.
استفاده از بلوک جهت نصب استخر
 
3. دیواره های استخر پیش ساخته را نصب کنید. هم اکنون پایه هایی جهت نصب دیواره ها را دارید. به سرعت صورت می پذیرد. از قرار گرفتن اسکیمر در بالای دیواره ی ان اطمینان حاصل نمایید.  تمامی محوطه استخر را به دقت چک کنید تا دچار خطر و آسیب به بدنه آن نشود. اگر دیواره استخر به طور کامل در انتها به هم وصل نشود، احتمال دارد که ریل های زیرین ان را به درستی نصب نشده باشد.
نصب دیواره های استخر
 
4. بعد از آن که بدنه برزنتی استخر را نصب کردید نوبت به آن میرسد که تکه فایبر گلاسی را بر روی آن نصب نمایید. تکه های ان از قبل پرچ شده است بوسیله دست متصل کنید. مهره ها مخصوص و در اندازه های متناسب با هر سوراخ ساخته شده است و برای هر کدام از آنها کارایی ندارد. دقت لازم را در این مورد بکار ببرید. مواظب باشید که خراشی به دیواره آن وارد نشود و در صورتی که این اتفاق افتاد برای رفع آن می توانید از ماله یا سنباده مخصوص استفاده نمایید.
نصب تکه فایبرگلاس
 
5. لایه درونی استخر را نصب نمایید. مواظب باشید تا لایه دورنی دچار پارگی نشود. در ابتدا این لایه را جلوی آفتاب برای چند دقیقه پهن نمایید، این کار باعث می شود که از حالت سفت بودن خارج شود و به آسانی در استخر قرار بگیرد، جوراب بپوشید و به آرامی تمامی چین و چرک های موجود در آن را صاف کنید.
صاف کردن استخر پیش ساخته
 
6.  صفحات، ریل و پوشش بالا را نصب نمایید. تا به این مرحله استخر پیش ساخته را به درستی نصب کرده اید؟ این مرحله به آسانی انجام میشود. به یاد داشته باشید که به طور مداوم دو طرف و سطح رویه استخر را مداوم در زمان اتصال چک کنید. این آخرین مرحله از نصب استخر فایبر گلاسی می باشد.
نصب صفحات استخر پیش ساخته
 
 
مرحله چهار
 
1. در این قسمت برای بار آخر روی چین و چروک استخر کار کنید، تمامی سطح ان را صاف نموده، از پای خود استفاده نمایید و برای اخرین بار و بعنوان فرصت آخر این مورد را در استخر پیش ساخته خود چک کنید. بدون کفش وارد شوید تا سطح وینیلی استخر تان دچار آسیب و پارگی نشود.
2. استخر خود را تا نیمه پر از آب کنید. منتظر بمانید تا آرام آرام استخر پیش ساخته تان پر از آب شود. اسکیمر و نحوه عملکرد فیلتر تصفیه را چک کنید.
آب کردن استخر پیش ساخته
 
3. مرحله نهایی و لذت بردن از استخر، فقط در زمان استفاده نکات  ایمنی را رعایت نمایید.
استخر پیش ساخته فایبرگلاس
 

 سوالات متداول در مورد استخر طرح فایبرگلاس
 
مزایا و معایب استخر پیش ساخته طرح فایبر گلاس چیست؟
در پاسخی سریع به این موضوع میتوان گفت که عمده ترین مزیت در رابطه با این مدل استخر این است که برای مرمت سطح آن نیاز کمتری به تعمیرات داریم و تنها مشکل مهم آن این است که از نظر هزینه و قیمت به نسبت استخر های دیگر گران تر می باشند. در جوابی جامع تر می توان به این موضوع اشاره نمود که مزیت دیگر استخر این است که برای ضد عفونی، شفاف سازی و تمیز نگهداشتن به مواد شیمیایی کمتری نیاز دارد چون سطح استخر منافذ کمتری دارد. سطحی با منفذ کم موجب میشود که صاف تر باشد پس حالت سایندگی کمتری دارد. با اینکه استخر های پیش ساخته طرح فایبر گلاس از نظر تجهیزات گران تر از موارد دیگر می باشند اما عموما نیازی به تعمیرات کمتری در طول سال دارند هم چنین این مدل استخر ها همراه با لوازم جانبی مانند نردبان، جای نشستن و .. می باشند و چون که از سِری محصولات پیش ساخته بحساب می آیند، در مدت زمان کمتری نصب و راه اندازی میشوند. اگرچه همین ویژگی پیش ساخته بودن نیز یک نقطه ضعف به حساب می آید، به این معنی که از سمت کارخانه و جاده به محل نصب آن حمل می شود، و محدودیت هایی در عرض استخر وجود دارد مخصوصا که استخر باید کمتر از 16 فوت عرض باشد همچنین اگر استخری آماده در